Emberek milliói űzik rendszeresen világszerte, mégis sokan még mindig nem ismerik a részleteiben. Úgy tartják, megtisztítja a lelket, a szellemet és a testet, az eredetéről viszont keveset tudunk. Igen, a jóga az, amiről szó van- e cikk fő feladat pedig feltárni azt a tudást és információhalmazt, amivel nem árt tisztában lennünk, ha a szóban forgó életstílus útjára lépünk. Bizony, jól olvasták – életstílus-, ugyanis a jóga afféle útmutatás, ösvény, amelyre rálépve az egész életünk megváltozik, átértékeljük a velünk történteket, új, nemesebb színben látva a világot és saját magunkat is.
Na de honnan ered a jóga? Nos, a történetünk Indiába vezet el minket, Kr.e. 3000-be. A védák tanítása szerint a jóga az istenek ajándéka: Sívától ered, aki a halál és az újjászületés örök körforgásának az istene. A legenda szerint Síva kiválasztotta a lehetséges emberi testtartások közül azt a 200-at, amire nekünk szükségünk van, hogy megtalálhassuk a belső harmóniát.
Ezeket a testtartásokat hívjuk ászánáknak. Bár a Rív-Véda története valóban lenyűgöző, természetesen a valóságban szó sincs isteni ajándékról, sokkal inkább az Indus és a Gangesz élettől burjánzó partján létrejövő gazdag és nemes birodalmak lakóinak a tanításairól, akik az első jógi mesterek voltak. Akkoriban a hagyomány őrzői szájról-szájra adták át az ősi tudást a következő generáció képviselőinek, és így tovább, amíg egy Patandzsali névre hallgató bölcs férfi le nem jegyezte azokat.
Így született meg a Jógaszútrák című alkotás, ami aztán az alapja lett minden ezzel kapcsolatos irányzatnak szerte a világon. Persze manapság már valóban rengeteg irányzat létezik, ám mindegyiknek egy a célja: az ászánák segítségével a saját lelki békénk megtalálása, a természet befogadása, a béke és a nyugalom megteremtése. A jógában az az egyik legnagyszerűbb, hogy sem korhoz, sem nemhez nincs kötve, így bármikor elkezdhetjük azt, ha úgy érezzük, megérett rá az idő. Szerencsére rengeteg tanfolyamot találhatunk az internetes fórumokat vagy az újságok hasábjait segítségül hívva, ha eldöntöttük, rálépünk az ősi hagyományok e csodás útjára.